Trekland logo
rada
Pridaj sa k nám
Trekland
NÁKUPNÝ KOŠÍK 0 položky 0 €

Projekt Everest Green

Pridal: user admin | datum 6. 7. 2017 | oko 630


Projekt EVEREST GREEN

Každý rok zostáva na najvyššom vrchu sveta Mt. Everest množstvo odpadkov. V roku 2014 sa to rozhodol zmeniť Pemba Sherpa. Sám stál na najvyššom vrchu sveta 4 x. Založil projekt Everest Green, ktorý je podporovaný francúzskou neziskovou organizáciou Montagnes et Partage. Jej činnosť podporujú aj značky Millet a Julbo. Ako hovoria:" Žiadne iné miesto na svete nie je vyššie ako Everest, takže je nevyhnutné aby sme sa o jeho čistotu starali. Čo sa udeje tam hore, ovplyvňuje aj nás tu dole."

Mt. Everest Cieľ projektu

Cieľom je vyčistiť Nepálsku výstupovú cestu z Base campu (5535m) do Južného sedla (7906m). Roky komerčných expedícií do výšok nad 8000m, globálne otepľovanie a zemetrasenie v roku 2015 zanechalo na povrchu množstvo neporiadku a smetí. 

Ako to funguje?

Pemba Sherpa určil 10 šerpov, ktorí spolu s ním čistili a znášali veci dolu z Everestu . Ich 40 dňová misia začala 13. apríla a skončila 23 mája. Títo „ľadový doktori“ ako ich volajú, sami stáli niekoľkokrát na vrchole Mt. Everestu. Sú platení za to, aby zniesli odpad dolu do údolia cez ľadovec Khumbu. Následne ich prioritou je jeho triedenie a spracovanie. Vhodné materiály sú recyklované a bude im umožnený nový život. Šrot sa posiela do Indie, kde sa opätovne roztaví a použije. Použité batérie sa posielajú naspäť do Francúzska v nepriepustných sudoch.

Everest Green project

Výsledky za rok 2017

Celkovo sa vyzbieralo 5 ton odpadu, z čoho 2 tony sa poslali do Namche na zlikvidovanie, 3 tony recyklovateľného odpadu sa poslali do Kathmandu na ďalšie spracovanie. Odpad väčšinou tvoria veci z hliníka, nylonové laná, textílie, plynové bomby, plastové obaly a podobne. Projekt stojí 150 000 eur a je financovaný výlučne z vlastných zdrojov neziskovej organizácie Montagnes a Partage. 

Kúpou značiek Millet a Julbo aj vy pomáhate podporovať tento projekt.

Znášanie odpadu z Everestu.

Pozostatky z expedícií v Južnom sedle pod Mount Everestom.

Green Everest projekt

Vytriedný odpad.

Balenie vytriedeného odpadu v Base campe pod Everestom.

Zostante v spojení
INVERSE | enjoy in peace

SLEDUJTE NÁS na sociálnych sieťach

Zobraziť plnú verziu webu